Gösterilen sonuç sayısı: 10


Ampermetre ve Voltmetreler

Bir elektrik devresinde iki nokta arasındaki gerilimi ölçmeye yarayan alete voltmetre denir. Akım şiddeti ölçmede kullanılan aletlere ise ampermetre adı verilir. Ampermetre ve voltmetre arasındaki en büyük fark, bunların dirençleridir. Ampermetre bobinini teşkil eden tellerin direnci çok düşüktür. Böylece, ampermetre içinde geçen devre akımının tamamı buradan geçer. Voltmetre için bunun tersi geçerlidir. Voltmetrenin yüksek bir direnci vardır. Bir devreye bağlandığı takdirde, voltmetreden çok az bir akım geçer. Voltmetre bobininden geçen akım miktarı gerilim (voltaj) ile orantılıdır. Voltaj artarken, bobindeki akım da artar. Ayrıca, bir ampermetre ilgili ölçüm yerine seri bağlanır. Voltmetre ise ölçüm yerine paralel bağlanmak zorundadır. Ampermetre ile voltmetre analog ve dijital olarak iki tipte üretilirler. Ancak ENDA marka ampermetre ve voltmetreler dijital özellikte üretilmektedir.

Dijital voltmetreler mekaniklere göre daha hassas ölçüm kabiliyetine sahiptir ve okunması kolaydır. Bu nedenle özellikle profesyonel alanlarda daha çok tercih edilirler. Çoğunlukla LED ekranlı olarak üretilirler. Ölçtüğü gerilime göre DC ve AC olmak üzere ikiye ayrılırlar. DC voltmetreler doğru gerilimleri, AC voltmetreler ise alternatif gerilimleri ölçer.

Dijital ampermetre endüstriyel çalışma alanlarında çok sık görülmektedir. Sebebi ise yüksek doğruluk oranlarına sahip olmalarıdır. Yapım amaçlarına göre AC ve DC akım ölçümü yapabilmektedirler. DC ampermetreler doğru akımı, AC ampermetreler ise alternatif akımı ölçer. Birkaç miliamperden yüzlerce ampere kadar ölçüm yapabilirler. Dijital ampermetre genellikle LED ekranlı göstergelere sahiptir.

Han Endüstri, ENDA ampermetre ve voltmetre satışını yapmaktadır. Bu cihazları genel özellikleri şöyle sıralayabiliriz:

EPA242 Ampermetre (77x35 mm Ebatlı, Girişleri ve Çıkışları Opsiyonel Olarak Seçilebilir)

EPA542 Ampermetre (54x94 mm Ebatlı, Girişleri ve Çıkışları Opsiyonel Olarak Seçilebilir)

EPA742 Ampermetre (72x72 mm Ebatlı, Girişleri ve Çıkışları Opsiyonel Olarak Seçilebilir)

EPA942 Ampermetre (96x96 mm Ebatlı, Girişleri ve Çıkışları Opsiyonel Olarak Seçilebilir)

EPV242 Voltmetre (77x35 mm Ebatlı, Çıkışları Opsiyonel Olarak Seçilebilir)

EPV542 Voltmetre (54x94 mm Ebatlı, Çıkışları Opsiyonel Olarak Seçilebilir)

EPV742 Voltmetre (72x72 mm Ebatlı, Çıkışları Opsiyonel Olarak Seçilebilir)

EPV942 Voltmetre (96x96 mm Ebatlı, Çıkışları Opsiyonel Olarak Seçilebilir)

CT20 300 A Akım Trafosu (CT Girişli)

CT30 120 A Akım Trafosu (CT Girişli)

Hemen Arayın